Ventilacija
Ventilacija u zgradama je zamena unutrašnjeg donekle zaprljanog vazduha spoljnim svežim vazduhom. To osiguravaju klima komore i uređaji za ventilaciju smešteni u podstanici objekta. Kanali, odnosno kanalski razvodi osiguravaju distribuciju vazduha do pojedinih prostora.
Mit o skupoj ventilaciji
Opšti problem kod ventilacije zgrada je to što se smatra da je ona veliki trošak – i kod investiranja u zgradu i kod funkcionisanja zgrade. Mi u Menergi znamo da to ne mora biti tako. Pravilnim planiranjem zgrade i odgovarajućim klimatizacijsko-ventilacijskim sistemom moguće je ostvariti optimalan stepen komfora uz prihvatljive operativne troškove investicije.
Zašto zgrade treba ventilisati?
Prosečan čovek zapadnog sveta:
- provede oko 90 % svoga vremena unutar zgrada,
- „udahne“ više od 12.000 litara vazduha na dan.
Prema rezultatima istraživanja u prosečnom prostoru u zapadnim državama unutrašnji vazduh zagađeni je 5x više od spoljnog vazduha.
U najveće unutrašnje zagađivače vazduha spadaju:
- Biološko zagađenje: plesni, bakterije, prašina i grinje, mikroorganizmi, ljudska „perut“, životinjska perut u privatnim kućama…
Zagađenje na bazi sagorevanja: ugljenmonoksid, azotdioksid, ugljendioksid, pasivno pušenje…
Isparljiva organska jedinjenja: gasovi boja i lakova, pesticidi, hemikalije iz hemijskih čistionica odeće…
Razmislite o tome koliko vremena provodite u nepravilno ventilisanim prostorima i koliko ste puta u kontaktu s prethodno navedenim činiocima zagađenog vazduha? Vazduh znatno utiče na ugodnost boravka i udobnost. Znatno utiče na:
- osećaj ugodnosti čoveka u prostoru,
- udobnost stanovanja u zgradi,
- ljudsku produktivnost,
- ljudsko zdravlje.
Ventilacija – Kako loš vazduh utiče na zdravlje i osećanje?
Loš, zagušljiv vazduh ljudima uzrokuje sve više zdravstvenih problema. Zbog tog zagušljivog, odnosno zagađenog vazduha u neprovetrenim prostorima često se pojavljuju mnogobrojni problemi koji pogoršavaju zdravlje i kratkoročno i dugoročno umanjuju čovekovu otpornost.
U njih spadaju:
- glavobolja i hronična glavobolja,
- problemi s koncentracijom, zbog čega opada produktivnost na radnom mestu,
- iritacija oka, nosa, grla i pluća,
- astma i alergije,
- suvoća očiju,
- iznenadni umor,
- svrab,
- infekcije disajnog sistema.
Pogrešno rešavanje problema ventilacije – nekontrolisano otvaranje prozora
Naravno, klasično rešenje je otvaranje prozora – tzv. prirodna ventilacija. Na taj način redovno se provetravaju sve prostorije, kako bi se loš vazduh zamenio svežim.
No tu je “kvaka”: Da bismo sprečili izlazak toplote zimi i hladnoće leti, izolujemo zgrade i osiguravamo njihovu kvalitetnu vazdušnu nepropusnost. Zatim, da bismo prostor provetrili, otvaramo prozore i svu energiju koju smo sačuvali na osnovu dobre izolacije i nepropusnosti vazduha jednostavno „bacimo“ kroz prozor…
Otvaranjem prozora narušavamo energetsku ravnotežu u zgradi i povećavamo troškove rada, jer je svež vazduh potrebno ponovo zagrejati zimi / ohladiti leti.
Ventilacija i moderna rešenja – visok stepen rekuperacije/regeneracije
Jedino pravo rešenje je da se u zgradama s dobrom izolacijom i izvrsnom vazdušnom nepropusnošću pobrinemo i za ventilaciju prostora uz pomoć klimatizacijsko-ventilacijskih uređaja koji štede energiju – tzv. prinudnom ventilacijom.
U zgradama treba osigurati ventilaciju s visokim stepenom rekuperacije, odnosno regeneracije, koje će pridoneti tome da se otpadna energija ustajalog vazduha prenese na svež vazduh. Time eliminišemo potrebu za otvaranjem prozora, čuvamo energetsku ravnotežu i znatno štedimo na troškovima funkcionisanja zgrade.
Kupovina klimatizacijsko-ventilacijskih uređaja
Prilikom odabira klimatizacijsko-ventilacijskih uređaja potrebno je paziti na visok stepen povrata energije i malu potrebu za priključnom snagom. To su dva glavna faktora na koje je potrebno paziti još u fazi investicije u energetski sistem zgrade – dakle onda kad se zgrada tek planira. Ti će faktori dugoročno sigurno najbolje smanjiti troškove rada zgrade. Svakako je istina da je najisplativija investicija u uređaj ona koja:
- štedi energiju,
- smanjuje mesečni račun za energiju i funkcionisanje,
- smanjuje potrebnu priključnu snagu,
- smanjuje ukupnu investiciju u energetski sistem zgrade.
Povratak investicije u visokoefikasne klimatizacijsko-ventilacijske uređaje je između dve i tri godine. No, kvalitetne klima komore mogu se upotrebljavati više od dvadeset godina. To znači da ćete nakon otplate investicije uštedeti energiju za idućih 18 – 20 godina. Najbolji alternativni izvor energije ostaje: ušteda energije!
Sindrom bolesne zgrade
U zgradama u kojima nije osigurana odgovarajuća ventilacija – količina svežeg vazduha u prostorima često dolazi do tzv. sindroma bolesne zgrade („sick building sindrome“). Ljudima koji rade i žive u takvim zgradama počinju se pojavljivati različiti simptomi bolesti: glavobolja, vrtoglavica, otežano disanje, osećaj gušenja, iritacija gornjih disajnih puteva, pospanost, pečenje očiju, manja motivacija za rad.